Twoje gry Steam nie chcą się uruchomić? Oto jak to naprawić

Nie ma wątpliwości, że Steam jest najpopularniejszą platformą do gier na PC, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Czasami jednak zdarzają się problemy, gdy chcesz zainstalować grę i nie chce się uruchomić. Jeśli tak jest w twoim przypadku, powiemy ci co możesz zrobić, gdy gry Steam nie chcą się uruchomić.

Ze względu na różne wymagania sprzętowe, programowe i związane z przepustowością łącza dla każdej gry, nie zawsze łatwo jest zdiagnozować, dlaczego dana gra nie działa na danym komputerze. W każdym razie, poniżej znajdziesz rozwiązanie w większości przypadków tego typu problemów.

Jeśli gry Steam nie chcą się uruchomić, sprawdź ich integralność

Jeśli problem polega na tym, że dana gra nie chce się uruchomić, problem może być spowodowany przez lokalne pliki samej gry, więc to jest pierwsza rzecz, którą powinieneś sprawdzić. Steam posiada narzędzie do sprawdzania integralności zbuforowanych plików gry i naprawiania wszelkich wykrytych problemów, co znacznie ułatwia nam sprawę.

W ramach tego procesu Steam sprawdzi pliki zainstalowane na twoim komputerze i porówna je z najnowszą wersją gry, więc pobierze również wszelkie aktualizacje, które mogą być dla niej dostępne. Jest to tak naprawdę reinstalacja, ale Steam sprawdza, czy pliki gry są identyczne z tymi na serwerach, jeśli plik się nie zgadza, po prostu zastępuje ten, który masz na komputerze właściwą wersją.

Aby sprawdzić lokalną pamięć podręczną gry, przejdź do swojej biblioteki Steam, kliknij prawym przyciskiem myszy na grę, która sprawia ci problemy i wybierz „Właściwości”. W oknie, które się otworzy przejdź do zakładki „Pliki lokalne” i kliknij przycisk „Sprawdź integralność pliku”. Gdy to zrobisz, Steam wykona całą pracę za ciebie, ale pamiętaj, że w zależności od rozmiaru gry, szybkości urządzenia pamięci masowej i połączenia internetowego proces ten może potrwać kilka minut.

Zaktualizuj sterowniki karty graficznej

Wiele tytułów ma problemy z uruchomieniem się z niektórymi sterownikami, dlatego zalecamy aktualizację sterowników karty graficznej, ponieważ możliwe, że zarówno NVIDIA jak i AMD rozwiązały już problem z niektórymi grami.

Aby to zrobić, wystarczy przejść do menedżera urządzeń, wybrać kartę graficzną z listy, kliknąć prawym przyciskiem myszy właściwości i stamtąd zaktualizować sterowniki. Na szczęście obecne wersje systemu Windows korzystają z repozytorium online, które łączy się z producentami komponentów komputerowych i urządzeń peryferyjnych.

Usuń plik GameOverlayRenderer64.dll

Steam posiada nakładkę na grę, która umożliwia nam dostęp do interfejsu aplikacji nawet podczas grania, ale czasami powoduje to problemy już na starcie i uniemożliwia uruchomienie niektórych gier. Według wielu użytkowników, usunięcie pliku GameOverlayRenderer64.dll (przeniesienie pliku do innej lokalizacji lub zmiana nazwy również działa) rozwiązało ich problem. Domyślna lokalizacja pliku to C:Program Files (x86)Steam, ale zależy ona od tego, gdzie zainstalowałeś Steam.