Gry wideo: Zasady dla najmłodszych

Konsola, laptop, telewizor, tablet, telefon komórkowy. Podczas pobytu w domu dzieci spędzają wiele godzin przed ekranami, a wiele z nich gra w popularne gry wideo, takie jak Fortnite, mimo że są one przeznaczone dla dzieci powyżej 12 roku życia. W odpowiednich ilościach i przy zachowaniu pewnych środków ostrożności, granie w gry wideo może przynieść korzyści dla rozwoju poznawczego i edukacji naszych dzieci. Aby tak było, wskazujemy 10 wskazówek, które wszystkie dzieci powinny wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem gry wideo.

1. Cel: baw się i ucz. Historia, matematyka, biologia, języki, fizyka czy programowanie to tylko niektóre z tematów ukrytych w wielu grach wideo.

2.Sszanuj innych graczy. Ważne jest, aby traktować swoich współgraczy z szacunkiem i uprzejmością.

3. Naucz się wygrywać i przegrywać. Ciesz się ze zwycięstw swoich przeciwników i korzystaj z okazji, aby się od nich uczyć.

4. Wybierz odpowiednią grę wideo. Podobnie jak w książkach czy filmach, istnieją gry polecane dla każdej grupy wiekowej. Trzeba spojrzeć na logo PEGI.

5. W towarzystwie jest lepiej. Graj zarówno z rodziną, jak i z przyjaciółmi. Podziel się z nimi swoimi umiejętnościami i postępami oraz naucz ich wszystkiego o swoich ulubionych grach wideo.

6. Najpierw praca domowa. Praca domowa jest obowiązkowa. Zrób to i współpracuj w domu, zanim zaczniesz grać w gry. Ustal z rodzicami, kiedy i ile możesz to robić. I bądź odpowiedzialny za to, co zostało uzgodnione.

7. Bądź ostrożny w stosunku do nieznajomych. Nigdy nie udostępniaj danych osobowych lub informacji o lokalizacji, adresu e-mail, numeru telefonu, haseł lub zdjęć. Możesz również zablokować innym graczom możliwość kontaktowania się z Tobą lub zgłosić ich do dostawcy gry lub platformy.

8. Pytaj starszych o radę. Zanim przyjmiesz zaproszenie do gry online, kupisz lub ściągniesz grę wideo i dokonasz płatności, skonsultuj się ze starszymi. Sprawdzą, czy jest to bezpieczne i pomogą Ci wybrać te najbardziej odpowiednie. Zwracaj się do nich z wszelkimi wątpliwościami lub sytuacjami, które wydają Ci się dziwne.

9. Zawsze korzystaj z oficjalnych stron internetowych i sklepów. Aby uniknąć wirusów lub niebezpiecznych linków, kupuj gry wideo w oficjalnych sklepach i pobieraj je z autoryzowanych portali internetowych.

10. Nie należy mylić rzeczywistości z fikcją. Gra wideo jest tylko fantazją; kiedy skończysz grać, to co cię otacza jest twoim światem, w którym żyjesz ty i ludzie, na których ci naprawdę zależy.