Gry typu Battle Royale

W ciągu ostatnich dwóch lat, świat gier wideo został zdominowany przez bardzo szczególny rodzaj gier. Mamy tu na myśli battle royale, ponieważ jest to niezwykle wciągająca rozgrywka, która oprócz tego, że pozwala na szybkie rozgrywki, zapewnia mnóstwo zabawy dla wszystkich typów użytkowników.

Tak zwane battle royale to rodzaj gry w której duża liczba graczy gra indywidualnie lub w grupach i rywalizuje ze sobą, dopóki nie zostanie tylko jeden z nich. W większości gier akcji i strzelanek gracze zaczynają z bardzo małą ilością sprzętu i muszą szukać zasobów na mapie, aby poprawić swoje cechy i uchronić się przed wrogami. Dzięki obecnym konsolom, możliwe było stworzenie gigantycznych map, które pozwalają na dystrybucję dużej liczby graczy, pozwalając na uzyskanie losowych gier przez cały czas, coś, co czyni je jeszcze bardziej zabawne, ponieważ żadna gra nie jest powtarzana.

Geneza

Gra wieloosobowa, w której zwycięzcą jest ten, kto przetrwa jako ostatni nie jest szczególnie nowym pomysłem. Możemy cofnąć się aż do legendarnego Bombermana, aby znaleźć tryb, w którym gracze mogli znaleźć koncepcje, które pozwalały im umieszczać potężniejsze bomby, aby zlikwidować przeciwników. Koncepcja była, ale nie mogła się równać z tym, co możemy osiągnąć lata później.

Pionierem był japoński film Battle Royale z adaptacją powieści o tym samym tytule, w której gracze są zmuszeni do zabijania się nawzajem, dopóki nie zostanie tylko jeden, podczas gdy mapa staje się coraz mniejsza. Pomysł był tak popularny, że zainspirował kilka japońskich producentów mang i anime, aż do momentu, gdy na duży ekran weszły The Hunger Games, które są prawdopodobnie największym wykładnikiem tego gatunku w kinie.

Zainspirowany przez The Hunger Games

Sukces filmu był tak duży, że niektórzy deweloperzy zostali zachęceni do stworzenia specjalnych serwerów w Minecrafcie opartych na zasadach turnieju z filmu. Tak narodził się serwer Hunger Games (później przemianowany na Survival Games), gdzie gracze byli umieszczani w centrum mapy z dwoma opcjami do wyboru: albo brać zasoby z pobliskich skrzyń, albo uciekać w odległe miejsca i szukać innych skrzyń rozrzuconych po mapie.